Sprint Review ne zaman yapilir?

Yazarı Babs / 2022-04-24

Sprint Review ne zaman yapilir?

Sprint Review ne zaman yapılır?

1 Aylık bir sprint için en fazla 4 saatlik zaman diliminde yapılması gereken Sprint Review, her Sprint sonunda geliştirilen ürünün çalışan yazılım üzerinden gösterildiği bir Sprint değerlendirme/inceleme toplantısıdır diyerek hızlı bir giriş yapalım.

Sprint retrospective ne zaman yapılır?

Sprint Retrospective, her bir sprint döngüsünün sonunda yapılmalıdır. Yani gerçekleştirilen sprint için yapılması gereken son çalışmadır. Bu toplantıya Scrum Master ve Product Owner dahil olmak üzere tüm ekip katılmalıdır. Scrum bu çalışmanın 1 aylık bir sprint süresi için maksimum 3 saat ile sınırlandırmıştır.

Sprint süresi nedir?

– Önceden belirlenmiş ve değişmeyen bir süre. – Sprint, işlerin iyi gitmeme riskini düşürmek ve yönetmek için kullanılır. – Sprint, Sprint Planning, Daily Scrum, Sprint Review, Sprint Retrospective etkinlikleri ve geliştirme işlerini içerir. – En fazla 1 ay olabilir, en az tarafındaysa bir sınır yoktur.

Sprint hedefi nedir?

Sprint Hedefi, Ürün İş Listesinin Sprint boyunca Bitti Tanımı’na uygun olarak geliştirilmesiyle ulaşılacak amaçtır. Yani Scrum Takımı için o Sprint için taahhüt edilen ve başarılmak istenen ortak amaçtır. Sprint Hedefi, Scrum Takımı tarafından belirlenir ve ortak hedef algısını destekler.

Sprint Review ne demek?

Sprint Review, sprint sonunda yapılan time-boxed (1 aylık sprint için max. 4 saat) bir toplantıdır. Review’in temel amacı, sprint içerisinde üretilen değerin belirlenmesi ve Product Backlog’un bu doğrultuda güncellenmesidir.

Sprint retrospective nedir?

Retrospective toplantıları bir sonraki Sprint’te iş süreçlerini iyileştirmek için geçmiş Sprint’in incelendiği ve “nasıl daha iyi performans gösterebiliriz?” sorusuna cevap aranan toplantılardır. Bu toplantıya geliştirme ekibi, scrum master ve product owner katılır.

Sprint Planning nedir?

Sprint Planı, Ürün Sahibi tarafından aktarılan taleplerin 2-3 haftalık periyotlar halinde gerçekleştirilmesini sağlamaya yönelik belirlenen plandır. Planın çıkarılması sürecinde Ürün Sahibi, Scrum Master ve Scrum ekibinin katıldığı Sprint Planlama Toplantıları gerçekleştirilir.

Scrum süreci nedir?

Scrum, günümüzde kullanılan en popüler agile frameworklerden birisidir ve karmaşık ürünler, sistemler geliştirmek için kullanılır. Scrum, ürün geliştirme ve diğer bilgi çalışmalarını yönetmek için kullanılan bir süreç frameworküdür. Scrum kelimesi aslında bir rugby terimidir.

Sprint increment nedir?

Her Sprint sonunda bir ürün veya çalışabilir bir yazılım parçası çıkarılmaldır. Scrum’da, müşteri için anlamlı ve fonksiyonel olan bu yazılıma “Increment” denir. amaç sadece müşteriye gerçek bir deneyim sunmaktır.

Scrum Rolleri Nelerdir?

Scrum’da üç rol bulunur. Bu roller, Ürün Sahibi, Geliştirme Takımı ve Scrum Master’dır.

Back log nedir?

Backlog, belirli bir sonuca ulaşmak için bir ekibin gerçekleştirebileceği yeni özelliklerin, mevcut özelliklerdeki değişikliklerin, hata düzeltmelerinin, altyapı değişikliklerinin veya diğer etkinliklerin bir listesidir.

Agile retrospective nedir?

Agile retrospektifi , yada Scrum’da söylendiği üzere Sprint Retrospektifi, takımların çalışma şekillerini ortaya koydukları ve yaptıklarında sürekli daha iyi olabilmek için kullandıkları bir uygulamadır.

Sprint gozden gecirme toplantisinin Review amaci nedir?

Kullanım bilgisi

Sprint gözden geçirme toplantısının Review amacı nedir? Review’in temel amacı, sprint içerisinde... Devamını Oku »

Moina . 2022-04-13

Code Review nedir nasil yapilir?

Kullanım bilgisi

Code Review nedir nasıl yapılır? Review yapan kişinin koddaki hataları yada eksikleri bularak... Devamını Oku »

Karissa . 2021-10-04

Is it safe to post a review on Glassdoor?

Kullanım bilgisi

Glassdoor is committed to providing a constructive platform for people to share their opinions about... Devamını Oku »

Karlyn . 2022-06-18

Kitap Review nasil yazilir?

Kullanım bilgisi

Kitap Review nasıl yazılır? Yapı: Rapor ve eleştirinin yapıları birbirine benzer. İlk olarak... Devamını Oku »

Liuka . 2022-01-16