Normal pasaportun adi ne?

Yazarı Doralyn / 2022-01-06

Normal pasaportun adi ne?

Umuma mahsus pasaport kimlere verilir?

Bordo pasaport almak için öncelikle Türk vatandaşı olmanız gerekiyor. 1,2 ve 3. dereceden devlet memurlarının yeşil pasaport alma hakkı bulunuyor. Ayrıca diplomatlar ve milletvekilleri siyah pasaport kullanabiliyor. Devlet hizmetinde çalışmayan her Türk vatandaşının Umuma mahsus olan bordo pasaport alması gerekiyor.

Bordo pasaport ile yeşil pasaport arasındaki fark nedir?

Devlete hizmet eden farklı seviyelerdeki kişilerine makamlarına göre yeşil, gri ya da siyah pasaport veriliyor. Yazının devamını okuyarak buna pasaportlara aday olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bordo pasaport, bunların dışında kalan, tabiri caizse, standart vatandaşa verilen pasaporttur.

Pasaport tipi PC ne demek?

Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) Türk vatandaşlarının ve KKTC vatandaşlarının alabileceği bir pasaport türü Umuma mahsus pasaport türüdür. Bu pasaport yurt içinde il ve ilçe nüfus müdürlüklerinde, yurt dışında ise Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluklarından alınmaktadır.

Yurt dışı için hangi renk pasaport?

Yeni pasaportların renkleri de değişmiştir. Buna göre; normal pasaportlar bordo, özel pasaportlar (yeşil pasaport) koyu yeşil ve diplomatik pasaportlar ise siyah rengini aldı. Biyometrik pasaportlar ile birlikte pasaport süresi uzatma durumu da ortadan kalkmıştır.

Hususi pasaport kimlere verilir?

Hususi Pasaport

  • Hususi pasaport, devlet adına çalışan memurlara ve belirli şartları taşıdıkları sürece bu memurların ailelerine, 5 yıllık süre ile verilen pasaport türüne denir. …
  • Hususi pasaport, sadece devlet kuruluşunda memur statüsüne sahip ve Emekli Sandığına kayıtlı kişilere verilmektedir.

Hangi pasaport hakkına sahibim?

Yurt dışına seyahat etmek isteyenlerin başvurabileceği çeşitli pasaport türleri vardır: Umuma mahsus pasaport (bordo), hususi pasaport (yeşil), diplomatik pasaport (siyah) ve hizmet pasaportu (gri). Şartları yerine getiren her Türk vatandaşı umuma mahsus pasaport, yani bordo pasaport başvuru yapabilir.

Yeşil pasaport mu bordo mu?

Kadrolu ya da sözleşmesi fark etmeksizin her 3. derecede bulunan devlet memuru Yeşil pasaport sahibi olabiliyor. Bu pasaport sahibi kişiler birçok ülkeye de vizesiz giriş sağlayabiliyorlar. Mesela Bordo pasaport sahibi kişilerin giriş yapamadığı schengen ülkelerine Yeşil pasaport ile vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Bordo pasaport kaç TL?

6 aya kadar olan pasaport harcı 227 TL‘den 309 TL‘ye, 1 yıllık pasaport harcı 450,8 TL‘ye, 2 yıllık pasaport harcı 738 TL‘ye, 3 yıllık pasaport harcı 1048,7 TL‘ye, 4-10 yıllık pasaportun bedeli 1008 TL‘den 1478 TL‘ye yükselecek.

Pasaport türü ne demek?

Yurt dışına seyahat etmek isteyenlerin başvurabileceği çeşitli pasaport türleri vardır: Umuma mahsus pasaport (bordo), hususi pasaport (yeşil), diplomatik pasaport (siyah) ve hizmet pasaportu (gri). Şartları yerine getiren her Türk vatandaşı umuma mahsus pasaport, yani bordo pasaport başvuru yapabilir.

Pasaport Türleri P ne demek?

Umuma mahsus pasaport; İçişleri Bakanlığı, yetkilendirilmiş valilikler ya da Türk konsoloslukları tarafından belirli şartları yerine getiren Türk vatandaşlarına verilen pasaport türüdür.

Hangi renk pasaport kime verilir?

Bordo renklidir, bu nedenle bordo pasaport olarak da bilinir. Bordo pasaport sahipleri vizesiz gidilebilen yerlere pasaportları ile direkt giriş yapabilirler. Bordo pasaport, 38 sayfadan oluşur ve verilen vizeler bu pasaport üzerine işlenir.

Hangi renk pasaport alacağım?

Yeşil pasaport halk arasında yaygın olarak, devlet memuru olarak görev yapan kişilere verilen pasaport türü olarak bilinmektedir. Yeşil pasaport, devlet memuru olarak görev yapmakta olan kişilere ve bu kişilerin ailelerine verilebilen bir pasaporttur.

Yeşil pasaport kimlere verilir 2021?

Yeşil pasaport, yalnızca devlet memuru olarak çalışan kişilere ve Emekli Sandığı ile bağlantılı çalışan kişilere verilir. Yeşil pasaportun en önemli avantajlarından biri, belirli bir gün sayısıyla sınırlı olmak koşuluyla bazı ülkelere vize olmaksızın giriş ayrıcalığı sağlamasıdır.

Hangi memur yeşil pasaport alabilir?

1. senesinin sonunda kişi 1 kıdem ilerler ve 9 derece 2 kıdem, yani 9/2 olur. Derece ise, sicilinde bir olumsuzluk olmaması halinde 3 yılda bir ilerler. Bu hesaba göre 1., 2. ve 3. dereceden kadrolu memurlar yeşil pasaport almaya hak kazanır.

Çalışmak için hangi pasaport gerekli?

Hizmet pasaportu ya da gri pasaport, tıpkı devlet memurlarına verilen yeşil pasaport gibi devlet için yurt dışında görev yapacak olan kişilere verilen pasaport türüdür. Hususi idarelerce ve belediyelerce verilebilir.

Pasaportun suresi bitince ne yapilir?

Kullanım bilgisi

Pasaportun süresi bitince ne yapılır? Pasaport süresini uzatmak için nüfus ve vatandaşlık... Devamını Oku »

Lotti . 2022-02-11

Pasaportun suresi bitmeden yenilenir mi?

Kullanım bilgisi

Pasaportun süresi bitmeden yenilenir mi? Pasaport sisteminin değişmesiyle birlikte geçerlilik... Devamını Oku »

Katherina . 2022-03-22

Pasaportun nerede oldugunu ogrenme?

Kullanım bilgisi

Pasaportun nerede olduğunu öğrenme? Pasaport Başvuru ve Teslim Süreci Nereden Takip Edilir? Nüfus... Devamını Oku »

Rafaelia . 2022-06-14

Pasaportun gecerlilik suresi ne kadar?

Kullanım bilgisi

Pasaportun geçerlilik süresi ne kadar? Son kullanma tarihine ne kadar kala pasaport yenilenebilir?... Devamını Oku »

Berry . 2022-02-09